Прокуратурата е използвала специални разузнавателни средства (СРС) спрямо 15 магистрати - 11 прокурори, трима следователи и един съдия, в периода 2017 – 2023 г. Това съобщиха от държавното обвинение в отговор на запитвания от медии по повод изнесени твърдения за броя на разрешените от съд специални разузнавателни средства, прилагани спрямо съдии през последните години.
Села в община Невестино са останали без електричество заради падналия мокър сняг в началото на седмицата. Жители на невестинското село Смоличано се оплакаха , че нямат ток трети ден. "Жителите сме малко, но има и семейство с деца", разказаха местни хора.
От общината в Невестино казаха , че действително седем-осем села в района са останали без електричество заради падналия мокър сняг, който е прекъснал проводници.
"Проблемите бяха отстранени вчера следобед. Все още има по една махала без електричество в селата Страдалово и Пелатиково, но технически екипи работят и в момента. Сигнал за Смоличано не сме получавали", каза заместник-кметът Йордан Глогов.
"Алианс за права и свободи" няма да подкрепи правителство, съставено с явна или скрита подкрепа на "ДПС-Ново начало". Това заяви в декларация по повод началото на 51-вото Народно събрание председателят на ДПС Джевдет Чакъров.
В началото на декларацията Чакъров посочи, че атмосферата не е тържествена в днешния ден заради икономическата криза, ниския стандарт на живот, сериозната политическа криза, в която се намира страната и която по думите му поставя големи предизвикателства за формиране на редовно правителство и, не на последно място, недоверието не само към политиците в обществото, но и към провелите се предсрочни парламентарни избори.
Над тях тегне сянката за груби законови нарушения, за явни фалшификации, за натиск и корпоративен вот. Затова на заседание на Централното оперативно бюро ние взехме решение за подкрепа на декларацията на "Продължаваме промяната -
Два нови социални центъра за настаняване на възрастни хора се изграждат в Ямбол. Те ще са в сградите на детски градини с отпаднала необходимост. За целта са осигурени близо 9,5 млн. лева по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това бе съобщено днес на пресконференция в Община Ямбол.
Новите социални домове ще са на ул. „Ресен“ №2 до лесопарк „Боровец“ и ул. „Граф Игнатиев“ №46, уточни заместник-кметът на Ямбол Васил Александров. Проектът е насочен към подобряване на качеството на живот на хората в над трудоспособна възраст, посочи той.
Капацитетът им ще е за настаняване на общо 64 потребители, в условия максимално близки до домашна среда. Изграждането им е част от процеса на деинституционализация и реформиране на съществуващия Дом за стари хора в Ямбол, обясни Галина Караджова, началник на отдел „Европейско финансиран
Катастрофирал тир е причина за ограничаване на движението на път I-1, в района на Враца, казаха от Областната дирекция на МВР. Затворена е лентата за влизане във Враца и движението се пренасочва. Според информацията, публикувана на страницата на Агенция „Пътна инфраструктура“, обходният маршрут е по пътя от Краводер през Пудрия и Криводол, и оттам към Враца. Трафикът се регулира от "Пътна полиция".
По рано през деня пред журналисти началникът на сектора „Пътна полиция“ към Областната дирекция на МВР във Враца Христо Димитров коментира, че една от причините за увеличение на катастрофите с влошаване на времето е, че водачите не могат бързо да се пренастроят да шофират при зимни условия и апелира да се кара внимателно.
Трафикът е нормален на всички гранични контролно-пропускателни пунктове. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция "Гранична полиция" (ГДГП). Информацията е към 6:00 часа.
На ГКПП "Дунав Мост Русе“ до 15 ноември е въведена временна организация на движението на трасето за тежкотоварни автомобили, поради ремонт на дезинфекционно съоръжение.
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП "Русе", шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно време от 8 до 20 часа всеки ден, през тях не се пропуск
По разпореждане на и.ф. главен Борислав Сарафов още през март 2024 г. е извършена проверка на всички разрешени от съда специални разузнавателни средства, прилагани спрямо магистрати, по които заявител се явява прокуратурата, се посочва в съобщението.
Държавното обвинение не е искало разрешение за прилагане на способа, регламентиран в Закона за специалните разузнавателни средства – проникване, нито в съдебни кабинети, нито в съдебни зали и стаи за съвещание на съдебни състави, допълват от прокуратурата.
Използването на специалните разузнавателни средства, разрешени от съдия, са за разкриване и доказване на следните престъпления - престъпление по служба, подкуп, облагодетелстване, притежание на наркотични вещества, както и неизпълнение на служебните задължения с цел облагодетелстване.
На 15 октомври пред съдийската колегия на Висшия съдебен съвет съдия Владислава Цариградска обяви, че 800 съдии са проверявани и вероятно някои от тях са били обект на СРС. Тя посочи, че бюрото за контрол на СРС не е отговорило дали срещу нея е имало приложени такива средства. За пет години има около 150 официално дадени разрешения срещу магистрати. От всичко изглежда, че това е трупан архив компромати срещу неудобни хора, допълни Цариградска.
Софийският градски съд е прекратил наказателното производство срещу Иван Тодоров, обвиняем по казуса за изтеклите данни от Националната агенция за приходите, поради липса на извършено престъпление, съобщиха от пресцентъра на съда.
Съдът изменя постановлението на Софийската градска прокуратура, с което частично е прекратено наказателното производство поради липса на доказателства. То обаче е било оспорено от Ина Лулчева, адвокат на Тодоров.
По същото дело е обвиняем и Кристиян Бойков, като първоначално той бе обвинен в тероризъм, а собственикът на “ТАД Груп” Тодоров, че умишлено го е улеснил да извърши престъпление.
Делото започна в Специализираната прокуратура по обвинения за престъпления срещу Републиката. Разследването продължи четири години преди държавното обвинение да го внесе в съда. То бе връщано няколко пъти на прокуратурата за отстраняване на
България се представя със собствен павилион на Конференцията на страните (COP) по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (РКООНИК) за втори път. Двадесет и деветото издание на форума (СОР29) започва днес в столицата на Азербайджан, Баку, и ще продължи до 22 ноември.
В съзвучие с основната програма на СОР29 дискусиите на българския павилион са насочени към осигуряването на финансите, необходими за борбата с климатичните промени и адаптирането към тях, конкурентоспособността при нулеви въглеродни емисии, декарбонизацията на чистите технологии, зелени инициативи за региона на Югоизточна Европа. Отделни панели в програмата са посветени на ролята на жените при климатичното финансиране, както и на мястото на учените и университетите и сътрудничеството между тях в борбата с климатичната криза, а също и на изкуствения интелект в системите за ранно предупреждение. &
Преди 20 години, на 11 ноември 2004 г., в парижката военна болница “Перси” умира палестинският лидер Ясер Арафат (Рахман Абул Рауф Арафат ал Кудва Хюсейни).
Роденият на 4 август 1929 г. Арафат е председател на Изпълнителния комитет на Организацията за освобождение на Палестина (ООП) (4 февруари 1969-11 ноември 2004). Председател е на Централния комитет на палестинското национално движение за освобождение "Ал Фатах" (31 май 1980-11 ноември 2004). След признаването с резолюция на Общото събрание на ООН на Държавата Палестина на 15 декември 1988 г., Ясер Арафат е утвърден от Централния съвет на ООП за президент на Държавата Палестина на 2 април 1989 г. От 5 юли 1994 г. Ясер Арафат е ръководител на Палестинската автономна власт. След произведените избори на 20 януари 1996 г. за Съвет на автономията той полага клетва като президент на Палести
Лидери и представители на политическите сили заявиха своите очаквания за решаването на политическата криза преди официалното откриване на новия 51-ви парламент, като коментираха възможностите за намиране на консенсус. Сред коментарите присъстваше и темата за избора на председател на Народното събрание.
Добро ДПС няма и ГЕРБ няма да работи с него, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Може да се направи правителство без „ДПС – Ново начало“, без „Алианс за права и свободи“, без „Възраждане“ и без МЕЧ, добави той. Според Борисов всички останали политически сили в парламента могат да направят правителство. Мисля, че първо трябва да започне работа Народно събрание, после да се търси мнозинството, което би формирало правителство, каза председателят на СДС Румен Христов. Преди началото на заседанието от ГЕРБ-СДС обявиха, че номинацията им
На балотаж, съгласно процедурните правила, за председателския пост на 51-вото Народно събрание отиват Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Андрей Цеков от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ). Това стана известно от резултатите след гласуването на петте кандидатури, предложени от политическите сили, и бе обявено от председателстващия 51-ото Народно събрание Силви Кирилов.
Рая Назарян (ГЕРБ-СДС), председател на 50-ото Народно събрание, получи - 68 гласа "за", "против" бяха 116, а 55 се въздържаха.
Андрей Цеков ("Продължаваме промяната-Демократична България") имаше 67 гласа в подкрепа, 47 "против", а 124 се въздържаха.
Петър Петров от "Възраждане" - 47 гласуваха "за", 53 бяха "против" и 139 се въздържаха.
Наталия Киселова ("БСП - Обединена левица") получи 51 "за", 50 - "против", а 137 се въздържаха.
За Николета Кузма